Dzisiaj jest: Sobota, 18 maja 2024 r. Imieniny: Feliksa i Aleksandry
Urz±d Miejski
 » Urz±d - struktura
 » Urz±d - nr telefonów
 » Wiadomo¶ci
 » Komunikaty
 » Inwestycje
    » Kanalizacja
 » Przetargi
 » Zamówienia publicze
 » Samorz±d
 » Biuletyn Burmistrza
 » Wybory 2006
 » Wybory 2007
 » Jak za³atwiæ sprawê
Prezentacja miasta
 » Kultura
 » O¶wiata
 » Sport
 » Przedsiêbiorczo¶æ
 » OSP Rogo¼no
 » Historia
 » Zabytki Rogo¼na
 » Miasto w liczbach
 » Po³o¿enie geograficzne
 » Herb
 » ¦rodowisko
 » Turystyka
 » Gospodarstwa     agroturystyczne
             
Szukaj w internecie
szukaj...        
Wiadomości
2004-09-27
35 lat Orkiestry Dętej w Rogoźnie
W dniu 25 września br. Rogozińska Orkiestra Dęta obchodziła Jubileusz 35-lecia działalności.


W bieżącym roku mija trzydzieści pięć lat działalności Orkiestry Dętej Rogozińskiego Centrum Kultury, amatorskiej orkiestry, która, mimo wielu zmian, jakie zaszły a tym czasie w świecie, w Polsce i, rzecz jasna, w samym Rogożnie - nieprzerwanie towarzyszy rogożnianom w chwilach smutnych i radosnych.

Nie sposób w kilku zdaniach zaprezentować bogatą historię zespołu.

Poniżej zatem krótkie kalendarium najważniejszych wydarzeń:

wrzesień 1967 r. - inicjatywa dyrektora Liceum Pedagogicznego i Technikum Mechanicznego Czesława Lewandowskiego, nauczyciela wychowania muzycznego Edmunda Korybalskiego oraz dyrektora Fabryki Maszyn Rolniczych "Agromet - Rofama"w Rogoźnie Stanisława Binka, spośród uczniów Technikum Mechnicznego, rozpoczęto rekrutację kandydatów do orkiestry dętej. Dyrygentem orkiestry zostaje Edmund Korybalski.

16 lutego 1969 r. - pierwszy występ orkiestry przed publicznoscią. Orkiestra zagrała podczas szkolnej wywiadówki prezentując swe umiejętności rodzicom.

1 czerwca 1975 r. - szkolna orkiestra deta przekształcona zostaje w orkiestrę zakładową Fabryki Maszyn Rolniczych "Agromet-Rofama". Powstaje pierwszy Zarząd Orkiestry z prezesem - Bronisławem Jarockim i gospodarzem - Jerzym Filodą na czele.

1985 r. - zmienia się struktura Zarządu Orkiestry, który funkcjonować zaczął w składzie: prezes - Bronisław Jarocki, wiceprezes - Jerzy Filoda, godpodarz - Bronisław Mazurek, seketarz - Władysław Szczurek, skarbnik - Eugeniusz Fudziński, kronikarz - Marian Walkowiak.

Listopad 1986 r. - zmiana dyrygenta. Po odejściu Edmunda Korybalskiego, przez krótki okres orkiestrą dyrygował prezes zespołu Bronisław Jarocki, ktory przekazał batutę Albinowi Koźlince.

Lipiec 1987 r. - listopad 1988 r. - do pracy w orkiestrze zaangażowani zostają instruktorzy: sekcję puzonów prowadzi Jerzy Skrzypiec, sekcję klarnetów - Andrzej Brzyszko, a trębacze i waltorniści ćwiczą pod kierunkiem Romana Tylutkiego.

Grudzień 1988 r. - z inicatywy kierownika Klubu fabrycznego Jacka Paczesnego i baletmistrza Stanisława Kowalskiego, przy współpracy z kapelmistrzem i Zarządem Orkiestry, powstaje zespół taneczno-marszowy PA-MAR-SZE. Zespół prowadzi Stanisław Kowalski.

1 kwietnia 1992 r. - na podstawie porozumienia pomiędzy dyrekcją "Rofamy" i władzami samorządowymi Rogoźna Orkiestra Dęta zostaje włączona do struktur Rogozińskiego Centrum Kultury.

12 maja 1994 r. - zmiana w składzie Zarządu Orkiestry: prezes - Jerzy Filoda, wiceprezes - Bronisław Jarocki, sekretarz - Władysław Szczurek, skarbnik - Eugeniusz Fudziński, gospodarz - Kazimierz Gruszka, kronikarz - Marian Walkowiak, bibliotekarz - Konrad Ignac. W takim składzie, za wyjątkiem funkcji bibliotekarza, którą objął od niedawna Michał Nowak, Zarząd funkcjonuje do dziś.

5 września 1995 r. - batutę orkiestry przejmuje Andrzej Brzyszko.

Sierpień 1996 r. - opiekunką i choreografem zespołu PA-MAR-SZE zostaje Małgorzata Lang.

W kalendarium świadomie pominięto różne koncerty, sukcesy odnoszone przez rogozińską orkiestrę, nagrody i odznaczenia przyznane zespołowi i indywidualnie jego członkom. Jest ich tak bardzo, bardzo dużo... Przez trzydzieści pięć lat swojego istnienia orkiestra dała setki koncertów (może w czasie jubileuszowych uroczystości padnie konkretna liczba!), grała w wielu miejscowościach w kraju i za granicą. Koncertowała dla różnych środowisk i z różnych okazji, wygrała wiele turniejów i przeglądów orkiestr.

W Epilogu, wydanej na 30-lecie istnienia monografii "Rogozińska Orkiestra Dęta 1969-1999", wieloletni pracownik Rogozińskiego Centrum Kultury, wielki miłośnik orkiestry Jerzy Paprzycki napisał: "...Istnienie orkiestry związane było i jest nierozerwalnie z Rogoźnem. Orkiestra pokochała swoje miasto, pokochała miłością muzyczną, miłością, która rzadko się zdarza i trwa tyle lat. Miasto odwzajemnia tą miłość, czego najlepszym dowodem była zawsze i jest nadal wielka sympatia, jaka darzą mieszkańcy swoją orkiestrę. Swoją, bo jest to przecież ich zespół, który wyrósł z nich, był z nim niezmiennie... na dobre i na złe. Niewazne, że zmieniał się szyld, orkiestra była, jest i bedzie zawsze orkiestra pięknego grodu Przemysława - Rogoźna".

DM

Galeria :
kliknij, aby zobaczyæ powiêkszenie ... kliknij, aby zobaczyæ powiêkszenie ... kliknij, aby zobaczyæ powiêkszenie ...
kliknij, aby zobaczyæ powiêkszenie ... kliknij, aby zobaczyæ powiêkszenie ... kliknij, aby zobaczyæ powiêkszenie ...
kliknij, aby zobaczyæ powiêkszenie ... kliknij, aby zobaczyæ powiêkszenie ... kliknij, aby zobaczyæ powiêkszenie ...
» powrót
Szukaj
Informacje praktyczne
 » Telefony alarmowe
 » Rozk³ad jazdy
 » Banki, bankomaty
 » Stacje paliw
 » Noclegi
 » Wy¿ywienie
 » Placówki s³u¿by zdrowia
 » Apteki
 » Linkownia
 » Numery serwisów     informacyjnych TP
 » Firmy i instytucje
 » Kontakt
Pogoda

Sprawd¼ pogodê